Στα πλαίσια του προγράμματος τρεις εκπαιδευτικοί του σχολείου μας παρακολούθησαν επιμορφωτικό σεμινάριο στη Ρώμη, το Δεκέμβριο του 2019, με σκοπό να εφαρμοσθεί το εν λόγω πρόγραμμα στο σχολείο μας. Σχετική ημερίδα για ενημέρωση της σχολικής κοινότητας θα πραγματοποιηθεί, όταν θα λειτουργήσουν ξανά τα σχολεία και εξαλειφθεί ο κίνδυνος από τον “κορονοϊό”.

Τίτλος Προγράμματος: “C L I L: Innovative and effective methods and tools/ CLIL: Καινοτόμες και αποτελεσματικές μεθόδοι και εργαλεία”

Το συγκεκριμένο πρόγραμμα επιλέχθηκε, γιατί χρησιμοποιείται ευρέως στην Ευρώπη, μπορεί να εφαρμοσθεί σε όλες τις βαθμίδες εκπαίδευσης και έχει επιφέρει αξιόλογα αποτελέσματα στην ενίσχυση της γλωσσομάθειας. Είναι μια συνδυαστική εφαρμογή διδασκαλίας γλωσσικής προσέγγισης, η οποία προϋποθέτει συνεργασία εκπαιδευτικών διαφόρων ειδικοτήτων και γίνεται με βάση το περιεχόμενο τόσο στο γλωσσικό μάθημα όσο και στα διάφορα γνωστικά αντικείμενα.