Το σχολείο μας για τέταρτη συνεχή χρονιά συμμετέχει σε προγράμματα eTwinning. Το πρόγραμμα “On a single berry of grapes …” βραβεύτηκε με ετικέτα ποιότητας. Τη σχολική χρονιά χρονιά 2017 – 2018 ολοκληρώσαμε το πρόγραμμα “Christmas Celebration around Europe”, το οποίο ξεκίνησε τη σχολική χρονιά 2016 – 2017. Τη σχολική χρονιά 2018 – 2019  υλοποιήσαμε το πρόγραμμα “Εξερευνώντας τα μυστήρια του ουρανού”, το οποίο βραβεύτηκε με ετικέτα ποιότητας.  Για τη σχολική χρονιά 2019 – 2020 υλοποιούμε το πρόγραμμα “Πάμε μια βόλτα στο φεγγάρι”.

Τι είναι το eTwinning

Το eTwinning είναι η κοινότητα των σχολείων της Ευρώπης. Προσφέρει μια πλατφόρμα για το προσωπικό που εργάζεται σε σχολείο, σε μια από τις ευρωπαϊκές χώρες, που λαμβάνουν μέρος, για να επικοινωνούν, να συνεργάζονται, να διεξάγουν έργα, να μοιράζονται και με λίγα λόγια, να αισθάνονται και να αποτελούν μέρος της πιο συναρπαστικής κοινότητας εκμάθησης της Ευρώπης. Η δράση eTwinning προωθεί τη σχολική συνεργασία στην Ευρώπη, μέσω της χρήσης των Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνιών, παρέχοντας υποστήριξη, εργαλεία και υπηρεσίες για τα σχολεία. Η Δικτυακή Πύλη του eTwinning (www.etwinning.net) είναι το βασικό σημείο συνάντησης και χώρος εργασίας της δράσης.

Συγχαίρουμε τους/τις εκπαιδευτικούς και μαθητές/μαθήτριές μας που συμμετείχαν στα Προγράμματα eTwinning και ευχόμαστε πάντα επιτυχίες!