Την Τρίτη 20 Φεβρουαρίου 2024 ο ΑμεΑ ακτιβιστής Δημήτρης Αντωνίου πραγματοποίησε -ύστερα από πρόσκληση των εκπ/κών του Σχολείου μας- επίσκεψη στο 1ο Δημοτικό Σχολείο Περαίας. Ο Δημήτρης Αντωνίου μίλησε στους μαθητές/-τες για το δικό του προσωπικό ατύχημα και με αφορμή αυτό για θέματα κυκλοφοριακής αγωγής και ασφάλειας στους δρόμους είτε ως πεζοί είτε ως επιβάτες σε αυτοκίνητο είτε ως οδηγοί ποδηλάτου και μετέπειτα κάποιου άλλου οχήματος. Τα παιδιά έμειναν ενθουσιασμένα από όσα άκουσαν και στο τέλος της ομιλίας έκαναν πολλές ερωτήσεις στον καλεσμένο μας, στις οποίες εκείνος απάντησε ακούραστα και με πολύ προθυμία. Στο τέλος της συνάντησης η Διευθύντρια του Σχολείου, Αληπασαλή Φωτεινή, έδωσε στον Δημήτρη Αντωνίου, ως αναμνηστικό, χειροτεχνίες των παιδιών του Σχολείου. Στα παιδιά μοιράστηκε δωρεάν το κόμικ “Λέμε STOP στην Οδική Ανασφάλεια”, έργο του ιδίου. Όλο το εκπαιδευτικό προσωπικό και οι μαθητές/-τριες ευχαριστούν τον Δημήτρη Αντωνίου για την επίσκεψή του και του εύχονται καλό κουράγιο και να συνεχίσει με σθένος το έργο της ενημέρωσης όλων των παιδιών για θέματα οδικής ασφάλειας.