1ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΕΡΑΙΑΣ

Το 1ο Δημοτικό σχολείο Περαίας χτίστηκε το 1932 από τους Μικρασιάτες πρόσφυγες. Ήταν το κτίριο του σημερινού 1ου Νηπιαγωγείου Περαίας, και πιο συγκεκριμένα ήταν διώροφο, είχε δύο αίθουσες διδασκαλίας επάνω και δύο κάτω, αίθουσα δασκάλων και αποθήκες.

Στην περίοδο της κατοχής έμεναν εκεί οι Γερμανοί. Στο υπόγειο έφτιαξαν τα μαγειρεία τους, που υπάρχουν ακόμη και σήμερα.

Περίπου το 1972 γκρέμισαν τον επάνω όροφο, λόγω προβλημάτων που υπήρχαν στην κατασκευή του και έμεινε το κτίριο όπως το βλέπουμε σήμερα. Επειδή έμεινε με δύο αίθουσες λειτουργούσε σε δύο βάρδιες.

Το 1985 χτίστηκε το σημερινό κτίριο χωρίς όμως τη δεξιά πτέρυγα, όπου βρίσκεται το αμφιθέατρο και η τραπεζαρία. Λειτουργούσε ως 6/θέσιο μέχρι το 1989 που προστέθηκε η καινούργια πτέρυγα οπότε και το σχολείο έγινε 12/θέσιο.

Σήμερα έχει περίπου 170 μαθητές και 35 εκπαιδευτικούς. Στο σχολείο μας φοίτησε ο πρωταθλητής ιστιοπλοΐας Στράτος Κοσμόγλου, ο οποίος κατέλαβε την Τρίτη θέση στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ιστιοπλοΐας (tornado), αλλά δυστυχώς έχασε τη μάχη με τον καρκίνο σε ηλικία μόλις 36 ετών, ο αθλητής του Ηρακλή Θεσσαλονίκης Αντώνης Μαυρίδης, με 13 πανελλήνια πρωταθλήματα στην κατοχή του στο άθλημα της Πετοσφαίρισης, ο Μένιος Καράγγελος διακεκριμένος αθλητής στην Α1 της Χειροσφαίρισης, η Ψαθά Άννα στην εθνική ομάδα KICK BOXING με τέταρτη θέση στο παγκόσμιο πρωτάθλημα στο Μαυροβούνιο και πολλοί ακόμη μαθητές μας που διέπρεψαν στον αθλητισμό.

Επίσης το σχολείο μας κατέλαβε την πρώτη θέση στο Μπόουλινγκ το 1989, το πρωτάθλημα Πετοσφαίρισης Δημοτικών σχολείων το 2000, την πρώτη θέση στους αγώνες χειροσφαίρισης δημοτικών σχολείων το 2016-2017 με τα κορίτσια και με τα αγόρια μας, την πρώτη θέση στο τουρνουά ποδοσφαίρου της ΤΕΔΚ του Νομού Θεσσαλονίκης το 1991, αλλά και πολλές ακόμη διακρίσεις στον χώρο του αθλητισμού. Ακόμη το σχολείο μας συμμετείχε σε μαθητικά συνέδρια πληροφορικής στο ΝΟΗΣΙΣ το 2015 και το 2023, πήρε ετικέτα ποιότητας etwinning το 2017 και πρόσφατα τον Νοέμβριο του 2023 κατέκτησε βραβείο Αριστείας στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού.

Οι εκπαιδευτικοί, ο σύλλογος γονέων και όλο το προσωπικό  εργάζονται ακούραστα σε καθημερινή βάση για την εύρυθμη λειτουργία του σχολείου μας σε όλα τα επίπεδα, με κοινό στόχο την πρόοδο των μαθητών και μαθητριών μας σε όλους της τομείς.