Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία (3 Δεκεμβρίου) στο 1ο ΔΣ Περαίας διεξήχθησαν δίωρες οργανωμένες συζητήσεις και βιωματικές δράσεις σε όλα τα τμήματα του σχολείου, οι οποίες οργανώθηκαν και συντονίστηκαν από τις εκπαιδευτικούς του τμήματος Ένταξης κα Κατερίνα Αντωνίου, του τμήματος Υποδοχής Προσφύγων κα Ευτυχία Τέτου και τις εκπαιδευτικούς Ειδικής Αγωγής κα Έλενα Δαμασκηνίδου, κα Ελένη Σταματάκη και κα Ιωάννα Τσατσαρώνη. Οι εκπαιδευτικοί όλων των τμημάτων και οι ειδικότητες συνέβαλαν στην εύρυθμη διεξαγωγή των βιωματικών εργαστηρίων.

Απώτερος σκοπός της δράσης ήταν να ευαισθητοποιηθούν τα μέλη της σχολικής κοινότητας σε ζητήματα συμπερίληψης, να ενισχυθεί η ενσυναίσθηση -μπαίνοντας στα «παπούτσια του άλλου» – και να προσεγγίσουν το «διαφορετικό» από μία θετική σκοπιά, αποβάλλοντας τις προκαταλήψεις και τα στερεότυπα. Επιμέρους στόχος ήταν οι συμμετέχοντες/ουσες να εστιάσουν στις ικανότητες και στα επιτεύγματα των ατόμων με αναπηρία και να λάβουν το μήνυμα πως τα «εμπόδια» υπερνικούνται, όταν υπάρχει προσωπική θέληση και ταυτόχρονη υποστήριξη από τους συνανθρώπους και ευρύτερα από την κοινωνία!

Λίγα λόγια για την ημέρα…

Η Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία (3 Δεκεμβρίου) θεσπίστηκε και τηρείται παγκόσμια από τα Ηνωμένα Έθνη το 1992. Εορτάζεται σε όλον τον Πλανήτη προωθώντας την κατανόηση σε θέματα αναπηρίας και την κινητοποίηση υπέρ των δικαιωμάτων αξιοπρέπειας και ευημερίας των ατόμων με αναπηρία. Επιδιώκει την αύξηση του βαθμού ένταξης των ατόμων με αναπηρία σε κάθε πτυχή της πολιτικής, κοινωνικής, οικονομικής και πολιτιστικής ζωής. Η αρχική της ονομασία ήταν «Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Ειδικές Ανάγκες». Κάθε χρόνο εστιάζει σε διαφορετικό θέμα.

Το θέμα της Παγκόσμιας Ημέρας των Ατόμων με Αναπηρία για το 2023 είναι “Ενωμένοι στη δράση για τη διάσωση και την επίτευξη των Στόχων Βιώσιμης Ανάπτυξης (ΣΒΑ) για τα άτομα με αναπηρία, με τα άτομα με αναπηρία και από τα άτομα με αναπηρία”.

Στους παρακάτω συνδέσμους μπορείτε να δείτε βίντεο με τις δράσεις του Σχολείου μας για την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με αναπηρία:

1. ΒΙΩΜΑΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ
  2. “Τα παιδιά ζωγραφίζουν στον τοίχο” από το ΣΤ2 τμήμα στη νοηματική γλώσσα.